sobota, 23 września 2017

Amber Hogerman i Amber Alert

Amber Hogerman -dziewczynka 9-letnia , uprowadzona , zgwałcona i zamordowana.

13 stycznia 1996 Arlington , Teksas

Amber wraz z bratem jeżdżą na rowerach przy sklepie spożywczym. W pewnym momencie podjezdża ciemny samochód, z którego wysiada mężczyzna i porywa dziewczynkę. Wszystko dzieje sie na oczach pracownika sklepu  Jim'a Kevil'a (78 lat) i 5-letniego brata dziewczynki.
Policja na miejsce zdarzenia przyjeżdża po kilku minutach. Jednak nie znajdują podejrzanego, nie pomaga rysopis uzyskany od właściciela sklepu , ani informacje o samochodzie. Cztery dni później  ciało zostaje znalezione przez psa jednego z mieszkańców miasteczka podczas spaceru w przydrożnym rowie melioracyjnym, kilka kilometrów od miejsca porwania.
Sekcja zwłok wykazała ,że dziewczynka żyła jeszcze dwa dni po uprowadzeniu. W tym czasie została kilkakrotnie brutalnie wykorzystana seksualnie.  Pomimo poszukiwań sprawcy do dzisiaj nie odnaleziono. W 1999 sprawę zamknięto.

Po tych wydarzeniach opracowano innowacyjny system Amber Alert (Americ's Missing Broadcast Emergency Response)szybkiego informowania o zaginionych dzieciach. Celem systemu jest jak najszybsze przekazanie informacji do stacji radiowych i telewizyjnych natychmiast po otrzymaniu zgłoszenia o uprowadzeniu. Za posrednictwem komunikatu podawane są podstawowe informacje o wizerunku dziecka i miejscu uprowadzenia, czasami także o domniemanym sprawcy.
Amber Alert stał się inspiracją do założenia podobnych systemównie tylko w USA , ale także w niektórych krajach europejskich (Belgia, Francja, Niemcy, Czechy, Grecja, Włochy, Portugalia, Wielka Brytania, Holandia, Rumunia, Irlandia). Od 2013 roku taki system funkcjonuje w Polsce , został wykorzystny 2 razy, w obu przypadkach dzieci zostały odnalezione.So who killed?

Policyjni profilerzy twierdzą ,że mężczyzna pracował blisko miejsca zbrodni i miał gdzieś posiadłość, w której przetrzymywał dziewczynkę przez dwa dni.


źródła:
http://www.childalert.pl/cha/aktualnosci/3210,Sprawa-Amber-Hagerman-pozostaje-nierozwiazana.html
http://realunexplainedmysteries.com/who-killed-amber-hagerman
https://texashistory.unt.edu/ark:/67531/metapth176326/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz